FAQ - PORADY BRUKARSKIE
Zima co roku przysparza gospodarzom terenu mnóstwo prac zarówno w ogrodzie, jak i na terenie całej posesji. Warto w tym okresie zadbać nie tylko o zabezpieczenie roślin, ale też o odpowiednią pielęgnację nawierzchni ścieżek i podjazdów. Wbrew pozorom nie jest to przesadnie czasochłonne i skomplikowane, a korzyści są ogromne.
Właściwa pielęgnacja kostki brukowej, szczególnie przed spadkiem temperatur, zapewnia jej odpowiednią funkcjonalność. Wykonując odpowiednie prace pielęgnacyjne zauważymy również ogromną różnicę w samym wyglądzie kostki brukowej. Dobrze pielęgnowana kostka zachowa swoje walory estetyczne i będzie wyglądać jak nowa przez długie lata. Większość producentów kostki brukowej posiada w ofercie specjalne środki do impregnacji i zabezpieczenia kostki brukowej, po które warto sięgać nie tylko przed zimą, ale także w ciągu całego roku.
Mając na uwadze użytkowanie kostki brukowej przy różnych warunkach pogodowych (również w zimie) – bez wątpienia już na etapie wyboru kostki brukowej warto zwrócić uwagę na jej parametry. Ważne są takie czynniki jak: chropowatość, niska nasiąkliwość i mrozoodporność. W trakcie projektowania możemy dodatkowo zabezpieczyć kostkę brukową w miejscach dużego natężenia ruchu za pomocą nowoczesnych technologi przeciwoblodzeniowych.
W okresie zimowym problem stanowi przede wszystkim oblodzona i śliska nawierzchnia chodników, ścieżek i podjazdów. Problem, który bez wątpienia trzeba skutecznie rozwiązać, ale z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i ostrożności. Jeśli sięgniemy po standardowe narzędzia, które zwykle mamy pod ręką np. metalowe i twarde łopaty, kilofy, łomy etc. – to skutek naszych działań może się okazać tragiczny dla kostki, bowiem bardzo łatwo nimi uszkodzić warstwę wierzchnią. Doskonałą alternatywą będą na przykład łopaty specjalnie przystosowane do tego typu działań – dodatkowo zabezpieczone specjalnymi gumowymi zakończeniami.
Skutecznym i często stosowanym sposobem na oblodzenia ścieżek i podjazdów są też – sól i piasek. Dobrej jakości kostka powinna być odporna na ich działanie, ale im mniej soli użyjemy, tym zawsze lepiej. Jeśli chcemy szczególnie zadbać o długowieczność kostki świetnym zamiennikiem soli może być chlorek magnezu.
Pamiętajmy też o regularnym odśnieżaniu – zadbamy nie tylko o kostkę, ale także o własne bezpieczeństwo.
Podbudowa
Podczas wykonywania podbudowy pod kostkę brukową należy pamiętać o sposobie eksploatacji, prawidłowym odwodnieniu i rodzaju podłoża. Bardzo często niedostosowanie tych parametrów prowadzi do niepotrzebnych uszkodzeń krawędzi.
Sprawdzenie dostarczonego materiału przed zabudową
Warto zawsze sprawdzić zgodność z zamówieniem nie tylko w przypadku kostki brukowej, ale także i innych potrzebnych materiałów. Kolejna kwestia to uszkodzenia podczas transportu – coś co pozornie wydaje się małym pęknięciem może po latach przyczynić się do pogorszenia jakości kostki w tymże miejscu.
Fugowanie nawierzchni z kostek i płyt
Dobrej jakości kostka brukowa posiada charakterystyczne wypustki dystansowe. Ważne jest, aby zachować spoiny (fugi) nie mniejsze niż 2-3 mm. Szczególną uwagę warto poświęcić wypełnianiu szczelin między kostkami – piasek nie może być zapylony lub zbyt drobny.
Zabudowa wyrobów
Kostki brukowe mogą być niejednolite kolorystycznie wynika to z właściwości surowców. W celu zapewnienia naturalnej kolorystyki zaleca się układanie z kilku palet naraz min. 3 palet w przeciwnym wypadku mogą powstać znaczne różnice w odcieniu układanej powierzchni.
Z jednej strony kostka brukowa jest materiałem, który doskonale przenosi obciążenia i dobrze położona jest odporna na duże natężenie ruchu. Z drugiej strony nie jest niezniszczalna i należy uważać, aby nie uszkodzić jej mechanicznie ciężkimi przedmiotami oraz aby nie ciągnąć po niej ciężkich rzeczy.
Powinniśmy także dbać o jej czystość – plamy z oleju silnikowego, kawy, wina, gliny, ziemi itp. można z powodzeniem czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej.
Istnieje też wiele różnych środków do impregnacji, które zabezpieczą kostkę brukową. Jeśli zdecydowaliśmy się na impregnację – to pamiętajmy o regularnym powtarzaniu procesu impregnowania.
UWAGA! Podczas pierwszej zimy od ułożenia kostki nie powinno się stosować środków odladzających.
Na kostce możemy czasami zaobserwować wykwity wapienne w postaci białego nalotu. Jest to naturalny proces, który nie wpływa negatywnie na produkt i nie jest on wadą.
Wykwity zanikają same poprzez normalne użytkowanie nawierzchni.
Przy obecności wykwitów nie należy impregnować kostki, gdyż zatrzymujemy w ten sposób proces ich zanikania.
Mikrospękania włoskowate – naturalny proces, który pojawia się na kostce brukowej. Liczne badania i nasze wieloletnie doświadczenie wskazują na to, że przy wyrobach spełniających deklarowane cechy, mikrospękania nie obniżają trwałości i właściwości użytkowych produktu.
Kostka Brukowa Rzeszów Sp. Zo.O
RUDNA MAŁA 39
36-060 GŁOGÓW MŁP.
otwarte:
Pon.–Pt: 7.00–17.00
Sobota: 7.00–13.00
INFOLINIA
+48 175555333
+48 604417380
+48 668751810
+48 501196718